Sosyal Medya

Tui Na Masajı

Tui Na Masajı

Tui na masaj yöntemini kullanan terapist hastanın eklemleri ve kol ve bacaklarıyla da Batılı bir terapistin tüm vücut için harcadığı zaman kadar vakit harcamalıdır.

Tui Na Masajı

Tui na masajı ismini Çince "it ve çek” anlamına gelen kelimelerden alır. Çok derine uygulanan ancak sürekli hareket eden basıncın, yüzlerce kez tekrarlanacak şekilde kontrollü olarak kullanılmasını gerektirir.

Uygulayıcı başparmağının boğumunu bastırır ve sonra tedavi edilen bölgenin etrafını hafifçe ovar. Bu masaj yöntemini kullanan terapist hastanın eklemleri ve kol ve bacaklarıyla da Batılı bir terapistin tüm vücut için harcadığı zaman kadar vakit harcamalıdır.

Tui na Batı’da fizyoterapistler, kiropraktörler ve spor tıbbı üzerine uzmanlaşmış hekimleri gerektiren çok çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Çin tıbbı ile ilgili bir kitap, iç organlarda görülen hastalıkların yanı sıra burkulma, kas çekilmesi, artrit ve sırtın alt kısmında ve kalçanın üst kısmında görülen bir ağrı olan siyatik de dahil tui na ile tedavi edilebilecek 140’tan fazla hastalığı listelemiştir.

Çin Pediatri Masajı

Çin pediatri masajı ya da xiao er tui na aslında tui na masajının yeni doğandan 12 yaşına kadar olan çocukların özel ihtiyaçlarına göre uyarlanmış bir biçimidir.

 Çinliler çocukların enerji sisteminin yetişkinlerden farklı olduklarına inanmaktadır çünkü çocuklarda fiziksel ve duygusal bariyerler çok daha azdır. Bu nedenle de qi enerjileri tedaviye daha müsaittir. Pediatri masajında kullanılan aku-noktaları ve teknikler yetişkinler için kullanılandan farklıdır. Çocuklarda masaj için genellikle de susam yağı kullanılır.

Yetişkinlerden çok daha kısa süren seanslar 15 ila 20 dakika kadardır, ancak ciddi bir hastalık geçiren çocuklarda günde birkaç kez tekrarlanabilirler. Pediatri masajı astım, yatak ıslatma ve kabus görme gibi kronik hastalıkların yanı sıra diş çıkarma, kolik, bulantı, ateş, kabızlık ve nezle gibi durumlar için de kullanılabilir. Ebeveynler de çocukları için koruyucu sağlık bakımı ya da önemsiz hastalıkları iyileştirmek için pediatri masajının temel tekniklerini öğrenirler.

An Mo Masajı

An mo sağlığı koruma ve yaşama gücünün yeniden kazanılması için kullanılan bir masaj türüdür. İsmi Çince’de "bastır ve sıvazla’’ anlamına gelir. Evde uygulanabileceği gibi dövüş sanatlarının ve atlet idmanlarının bir bölümü olarak da kullanılabilir. An mo’nun Tui na masajından ayrıldığı nokta, tüm vücudun dengesi ile ilgili olmasıdır.

 An mo, tıkanan qi’nin hareketlerini sağlamak ve akışını hızlandırmak için yang teknikleriyle ve vücudu yumuşatmak ve sakinleştirmek için yin teknikleriyle çalışır. An mo’nun terapist tarafından takip edilmesi gereken belirli hareket ve teknikleri vardır; ancak bunlar hastanın ihtiyaçlarına göre yeniden düzenlenebilir. An mo masajının bir seansı, özellikle de terapist ve hasta arasında güçlü bir qi iletişimi varsa iki saat kadar sürebilir.

Dian Xue Masajı (Akupresür)

Dian xue ya da nokta basıncını Batılılar akupresür adıyla tanır. Akupresürde vücut üzerindeki normal akupunkturda kullanılan noktalar kullanılır ancak bu teknik iğne yerine parmakla uygulanan basınca dayanır.

Dian xue, masaj terapistleri tarafından, iki farklı aku-noktasını her birini bir elle uyararak ve bu noktalar arasındaki bölgeleri esnetip gererek qi akışını maksimum seviyeye çıkarmak için uygulanır. Dian xue evde uygulanabilir ve bazen iğne kullanılamadığı durumlarda akupunktur uzmanları tarafından kullanılır.

Qi İyileştirme Masajı

Bu tekniğin Çince ismi Wai Qi Liao Fayani yani "harici qi ile iyileştirme”dir. Qi iyileştirmede, bu sanatı uzun yıllar uygulamış bir qigong ustası hastaya doğrudan qi aktarır. Qi terapi masajı, şifacıların kendi şifa sanatı keşiflerinden yola çıkarak onlara en yakın disiplinlere ulaştığı, geleneksel Çin uygulamasının bir aşamasını temsil eder.

Kaynak: http://www.hekimzade.com/tui-na.shtm