Sosyal Medya

Çigong - Çi Yaşam Enerjisi

Çigong - Çi Yaşam Enerjisi

Çi yaşam enerjisidir. Bu sadece bize ait değil tüm evren dahil olmak üzere herşeye ait bir enerjidir. Gong ise sabırla yaptığımız egzersizler ve çalışmalar sonucu elde ettiğimiz faydalardır. 

Çi yaşam enerjisidir. Bu sadece bize ait değil tüm evren dahil olmak üzere herşeye ait bir enerjidir. Gong ise sabırla yaptığımız egzersizler ve çalışmalar sonucu elde ettiğimiz faydalardır.

Çigong için kısaca "enerji ile çalışma" egzersizleri diyebiliriz. Tabi Çigong'u kelime anlamıyla tanımlamak o kadar kolay bir şey değil.

Yaptıkça, içinizde hissettiklerinizle daha iyi anlayacaksınız. Çigong iyileştirme egzersizleri, nefes teknikleri, meditasyon ve masajdan oluşur. Bunların hepsi de Çi'yi vücutta toplamayı hedefler. Ancak Çigong yapmanın püf noktası zihninizdeki tüm zararlı düşüncelerden kurtulmak olacaktır.

 Zihin ve beden bütünlüğü çok önemlidir, zira sağlam kafa sağlam vücutta bulunduğu gibi bunun tam tersi de geçerlidir.

Çigong'un pek çok türü var. Benim aldıklarım içinde en güçlü olanı ve uzmanı olduğum Çigong türü Zhineng Chilel Çigong.

Chilel Çigong - İlaçsız Hastane

Chilel Çigong'un kurucusu Dr Pang Ming. Çigong Çin'de 3000 seneden fazla bir zamandır kullanılan Geleneksel Çin Tedavi yöntemlerinden biri. Daha önce sadece kraliyet sınırları içinde kullanılan Çigong daha sonra halka anlatılmak üzere serbest bırakılıyor.

 Dr Ming, ilaçsız hastane denilen tedavi merkezini kurarak hastaları tedavi etmeye başlıyor. Kanserli hastalardan tutun da pek çok hasta çok kısa sürelerde Çigong ile iyileşmeye başlıyor.

Hatta iyileşenler uygulayıcı olarak gönüllü çalışmak için merkezde kalmaya başlıyor. Uygulayıcı sayısı her geçen gün gitgide artıyor. Sayılar milyonları buluyor. Bir ara rejim değişikliği oluyor ve eski Çin'e ait ne varsa yasaklanıyor.

O esnada merkez bir süre kapalı kalıyor. Sonra rejim tekrar değişince merkez tekrar faaliyete geçiyor ve sayı tekrar yükselmeye başlıyor. Öyleki Çigong yapan sayısı 20 milyonları buluyor. Bu sefer de devlet, artan sayı karşısında tedirgin olup potansiyel tehlike olarak görüp bu sefer merkezi kendi kapatıyor.

Merkez kapalı da olsa Çigong yapma ve öğretme yasaklanmadığı için, masterlar her yerde eğitim vermeye, uygulayıcılar da her yerde Çigong yapmaya devam ediyor.

Sonra devlet Çigong'un Çin sınırları dışına çıkmasına izin veriyor. Ve bu sayede bizler de Çigong ile tanışıyoruz. Dr Pang Ming İngilizce bilmediği için en sevdiği ve özel olarak yetiştirdiği masterlarından Master Chen'i bu iş için görevlendiriyor. İşte ben kursu bu özel kişiden almış bulunuyorum.

Master Chen'den aldığım öğretiyi ben de başta Türkiye olmak üzere haritanın batı kısmına yaymaya ve bu bilgileri payaşmaya karar verdim. O yüzden Türkiye'nin her şehrinden öğrenci kabul edeceğimiz gibi, yurt dışından da katılımları kabul ediyoruz.

Çigong Kimler Yapabilir

7den 70e (hatta 100e) herkes yapabilir. Esnek olmanıza, Yoga geçmişiniz olmasına gerek yoktur. Engelli kardeşlerimiz bile oturdukları yerden hatta yatarak bile Çigong yapabilir. Yeterki isteyin. Çin'de seyahat ederken ilgimi çeken en güzel şeylerden biri, özellikle yaşlıların sabahın en erken saatlerinde parklarda Çigong ve Taichi yapıyor olmasıydı. İsterim ki bunu biz de dahil her ülke vatandaşı yapar hale gelsin.

Sokaklarda Çigong yapan bir gurup.

Sanat Mı Bilim Mi

Çinlilere göre ikisi birden. Çigong bir sanat; çünkü duruş, hareket ve nefes alma tekniklerinin kusursuz bir kombinasyonu. Çigong bir sanat; çünkü düzenli pratik yapmanın sonucu elde edilen bir beceri. Çigong bir bilim; çünkü asırlardan beri uygulanan, test edilip onaylanmış bir metod.

Batı biliminin standartlarına göre de ölçülebilir, istatistikleri tutulabilir, çoğaltılabilir ve birden fazla örnek üzerinde uygulanabilir..

Batı tıbbını Doğu tıbbından ayıran pek çok özellik vardır. Batı daha çok etki-tepki, neden-sonuç prensibiyle ilgilenir. Doğu ise bütüncül bakar. Örneğin, bilardo toplarını düşünün. Batı bilimi “A topu, B topuna çarpar, B topu hareket kazanır” der.

Aynı mantıkla, çok yersem (neden) kilo alırım (sonuç) sonucunu türetir. Doğu tıbbı ise topların birbirine çarpmasını zincirleme bir reaksiyon olarak görür, olayları birbirinden ayırmaz; çünkü evrende her şey birbirine bağlıdır. Farklı neden ve sonuçlar zihnin yarattığı illüzyonlardır.

Çigong ustalarına göre yaşam, değişim ve ilişkilerden ibarettir. Bu yüzden bilardo toplarına yaklaşımı, “Nasıl hareket ettiklerini boş ver, sekiz topu da deliklere sokmaya çalış yeter” şeklindedir. Geleneksel Çin tıbbı, teorilerle uğraşmak yerine, çoktan sonuç elde edilmiş ve aşikâr bir şekilde çalışır halde olan şeylerin kullanımına önem verir.

Hastanın başına gelen Batılı doktorsa, yapılması gereken çok bariz bir çözüm için bile hastaya ve yakınlarına onlarca gereksiz soru sorar. Batı bazen en basit şeyleri çok komplike hale getirmede ustadır. Doğu, basit ve etkili olanı uygular. Teori sonradan da gelebilir.

Çigong uygulayıcısı en önemli şeyin düzenli pratik olduğunu bilir. Çigong pratiği yapmadan çi‘nin ne olduğunu nasıl anlayabilirsiniz ki? Bazen en yararlı kitap, kendi deneyimleriniz sonucu elde edeceğiniz kendi not defterinizdir.

Kullanım Alanları

Çigong kullanmak için pek çok neden var.

Bunlardan en önemlisi Tıbbi Çigong.Çigong'u pek çok doktor hastalarına tavsiye ediyor. Buna dünya çapında meşhur.

Çigong yapan hastalar ameliyat sonrasında inanlımaz şekilde çabuk iyileşiyor. Yaraları daha çabuk geçiyor.

Harici Qi Tedavisi (Harici Çigong)

Meditatif Çigong doğayla bir bütün olabilmek için derin bir farkındalık yaratır. Sağlam vücut sağlam kafada ve sağlam kafa da sağlam vücutta bulunur mantığıyla hareket eder.

Uzak Doğu Dövüş Sanatları Çigongu her ne kadar savunma ve atak için düzenlendiyse de şimdilerde daha çok soprcular tarafından kullanılıyor. Sporcular hem daha çok performans sergiliyor, hem de yara, bere ve ağrılarından daha çabuk kurtuluyor.

Kurumsal Çigong iş hayatında hepimizin yüzyüze geldiği stresle başa çıkabilme, bel, boyun, eklem ağrıları vb sorunları giderebilme için birebirdir.

Kadınlara Dinamik Çigong her yaştan kadınları ilgilendirir. PMS, menapoz, depresyon ve her türlü hastalıklardan Çigong yoluyla kurtulabilir, yaşamları daha kaliteli hale getirebilirler.

Çocuklara Çigong  ufak yaştan itibaren çocuklara öğretilir. Okul yaşantıları boyunca ve hayatlarının her anında sağlıklı büyümeleri ve başarılı olmaları için Çigong yaparlar.

Aynı zamanda Shaolin Cosmos Çigong, Shaolin Damo Çigong, Taiji Eighteen Steps Çigong, Flying Crane Çigong, Fragrance Çigong, Vitality Çigong, Dong-yi Çigong, 5 Element Çigong  vb pek daha saymakla bitmeyen çok Çigong türü vardır. Bunlardan bazıları gerçekten gerçek ötesi güçlere sahiptir.

Çigong ile İyileşme

Tedavi edilemeyecek hiçbir hastalık yoktur, çünkü bunların üstesinden gelebilme gücü bize verilmiş en doğal varoluş hakkımızdır. Hastalıkların oluşma nedeni doğal sistemlerimizden bir veya birkaçının fonksiyonlarını yerine getirememesidir.

Doğal çalıştıkları zaman Çi akışı kusursuzdur. Bu Çi her organa ve zihnimizin her köşesine doğru enerjiyi ve bilgileri taşır. Çigong ile yapılan, bu enerji kanallarını bloke eden tüm toksik maddelerden ve negatif düşüncelerden bizleri arındırmaktır. Uyumlu şekilde akan Çi hastalıkları da vücudumuzdan defeder ve sağlığımızı korur.

Kaynak: http://www.hekimzade.com/cigong.shtm